folyószabályozás
Showing all 8 results
-
Andrásfalvy Bertalan: A víz a magyar történelemben
Tovább olvasomAndrásfalvy Bertalan: A víz a magyar történelemben
Az összefoglaló ismerteti az elmúlt évszázadok hagyományos, vízhez kapcsolódó gazdálkodási formáit, majd gyökeres átalakulásukat a nagy folyószabályozási munkákat követően. A tájhasználati váltás közvetett okai közül bepillantást nyújt a gazdaságpolitika XIX. századi változásába és a paraszti társadalom ebből fakadó átalakulásába.
-
Andrásfalvy Bertalan: Éltető és pusztító vizeink – A vízhaszonvétel és árvízvédelem hagyománya Magyarországon
Tovább olvasomAndrásfalvy Bertalan: Éltető és pusztító vizeink – A vízhaszonvétel és árvízvédelem hagyománya Magyarországon
A remek összefoglalóból általános ismereteket szerezhetsz a Kárpát-medencében egykor jellemző ártéri-, illetve fokgazdálkodásról. Sok érdekes információt tudhatsz meg a nagy folyószabályozási munkálatokról, azok előzményeiről és a paraszti társadalomra gyakorolt hatásairól is.
-
Balogh Péter: Az ártéri tájgazdálkodás koncepciója
Tovább olvasomBalogh Péter: Az ártéri tájgazdálkodás koncepciója
Igen elgondolkodtató, átfogó szemléletű tanulmány a Tisza-völgy jelenlegi, nem túl biztató vízgazdálkodási, tájhasználati és ökológiai helyzetéről. A probléma komplex vizsgálata mellett a megoldási javaslat is rendszerszintű: megoldást nyújthat az árvíz, belvíz és aszály okozta problémákra; megteremtheti a fenntarthatóbb és jövedelmező gazdálkodási formák feltételeit; valamint jelentősen javíthatja a térség ökológiai állapotát.
-
Az élet temploma
Tovább olvasomAz élet temploma
A nagy folyóink mentén hajdan jellemző ártéri-, illetve fokgazdálkodást mutatja be a film. Megismerkedhetsz a folyószabályozások előtti, a maitól alapjaiban eltérő gazdálkodási és társadalmi viszonyokkal. Szó esik a tájhasználat változásának okairól és következményeiről is Andrásfalvy Bertalan és a téma más szakértőinek tolmácsolásában.
-
Gyöngy a sárban
Tovább olvasomGyöngy a sárban
A Sárköz és az ott élő emberek múltja jelenik meg ebben a rendkívül szépen fényképezett filmben. Andrásfalvy Bertalan narrációjával, saját néprajzi kutatásai nyomán ismerhetjük meg az ártéri gazdálkodást, a Duna szabályozása előtti megélhetési módokat, a helyi emberek hagyományos kultúráját, valamint a napjainkig végbement társadalmi és ökológiai változásokat.
-
Kulcs a Tiszához I-II.
Tovább olvasomKulcs a Tiszához I-II.
Ha szeretnél többet tudni a Tisza működéséről, a hazai vízgazdálkodás ellentmondásairól és az ökológiai szemlélet ágazatokon átívelő szükségességéről, feltétlen nézd meg ezt a kétrészes filmet. A megszólaló szakértők olyan tényeket és összefüggéseket tárnak fel, amik rámutatnak az uralkodó vízgazdálkodási és tájhasználati mód gyenge pontjaira, fenntarthatatlanságára.
-
Szelídvízország
Tovább olvasomSzelídvízország
A kisfilm a Tisza-völgyben egykor jellemző ártéri gazdálkodást állítja szembe a monokultúrás szántóföldi és ahhoz kapcsolódó vízgazdálkodási gyakorlattal. Az Alföldet egyre inkább kiszárító gazdálkodás reformját sürgeti, és felhívja a figyelmet a szemléletváltás fontosságára.
-
Tisza szabályozás – A nagykörűi kanyar, a Közép-Tisza egykor és most
Tovább olvasomTisza szabályozás – A nagykörűi kanyar, a Közép-Tisza egykor és most
Rövid animáció a Tisza szabályozásának egyes okairól és következményeiről Nagykörű község példáján. A jelenlegi tájhasználat hátrányait állítja szembe a szabályozás előtti, tájba illeszkedő, sokszínű ártéri gazdálkodás előnyeivel.
Showing all 8 results