vízgazdálkodás
Mind a(z) 10 találat megjelenítve
-
Bándi Gyula: Környezetjog
TovábbBándi Gyula: Környezetjog
Ha vízjoggal kapcsolatos kérdéseid vannak, ez a kiadvány segíthet a tájékozódásban. Külön fejezetben, tömören tárgyalja a hazai és EU szabályozásból következő vízgazdálkodást és vízvédelmet érintő jogi helyzetképet.
-
Somlyódi László (szerk.): Magyarország vízgazdálkodása: helyzetkép és stratégiai feladatok
TovábbSomlyódi László (szerk.): Magyarország vízgazdálkodása: helyzetkép és stratégiai feladatok
Ebből a hiánypótló összefoglaló munkából a hazai vízgazdálkodás helyzetével kapcsolatos legfontosabb adatokat, kérdéseket és feladatokat ismerheted meg. Olyan döntő fontosságú témákról szólnak a fejezetek, mint az éghajlatváltozás várható hatásai hazánkban, a vízkészletek és igények változása vagy az árvízvédelem helyzete. A kötetet a szakma elismert, hazai szakértői jegyzik.
-
Andrásfalvy Bertalan: A víz a magyar történelemben
TovábbAndrásfalvy Bertalan: A víz a magyar történelemben
Az összefoglaló ismerteti az elmúlt évszázadok hagyományos, vízhez kapcsolódó gazdálkodási formáit, majd gyökeres átalakulásukat a nagy folyószabályozási munkákat követően. A tájhasználati váltás közvetett okai közül bepillantást nyújt a gazdaságpolitika XIX. századi változásába és a paraszti társadalom ebből fakadó átalakulásába.
-
Andrásfalvy Bertalan: Éltető és pusztító vizeink – A vízhaszonvétel és árvízvédelem hagyománya Magyarországon
TovábbAndrásfalvy Bertalan: Éltető és pusztító vizeink – A vízhaszonvétel és árvízvédelem hagyománya Magyarországon
A remek összefoglalóból általános ismereteket szerezhetsz a Kárpát-medencében egykor jellemző ártéri-, illetve fokgazdálkodásról. Sok érdekes információt tudhatsz meg a nagy folyószabályozási munkálatokról, azok előzményeiről és a paraszti társadalomra gyakorolt hatásairól is.
-
Balogh Péter: Az ártéri tájgazdálkodás koncepciója
TovábbBalogh Péter: Az ártéri tájgazdálkodás koncepciója
Igen elgondolkodtató, átfogó szemléletű tanulmány a Tisza-völgy jelenlegi, nem túl biztató vízgazdálkodási, tájhasználati és ökológiai helyzetéről. A probléma komplex vizsgálata mellett a megoldási javaslat is rendszerszintű: megoldást nyújthat az árvíz, belvíz és aszály okozta problémákra; megteremtheti a fenntarthatóbb és jövedelmező gazdálkodási formák feltételeit; valamint jelentősen javíthatja a térség ökológiai állapotát.
-
Sipos Ferenc: Természetvédelmi problémák a Homokhátságon
TovábbSipos Ferenc: Természetvédelmi problémák a Homokhátságon
A Duna-Tisza-közi Homokhátság ökológiai problémái közül elsősorban az egyre aggasztóbb vízhiánnyal és az emiatt fenyegető elsivatagosodással foglalkozik ez a tanulmány. Az írás nagyszerűen szemlélteti az ökológiai krízisek gyakran bonyolult természetét és hatékony kezelésük nehézségeit is.
-
Takács Károly: Árpád-kori csatornarendszerek kutatása a Rábaközben és a Kárpát-medence egyéb területein 1-2.
TovábbTakács Károly: Árpád-kori csatornarendszerek kutatása a Rábaközben és a Kárpát-medence egyéb területein 1-2.
A hazánk korai államiságának idejére jellemző vízgazdálkodási és tájhasználati módokról viszonylag kevés ismeret áll rendelkezésünkre. A szerző újszerű elmélete és bizonyítékai szerint az Árpád-korban kivételesen nagy volumenű vízépítési munkák folytak, összetett vízgazdálkodási rendszert hozva létre, amire virágzó és sokszínű gazdaság épült a Kárpát-medencében.
-
Az élet temploma
TovábbAz élet temploma
A nagy folyóink mentén hajdan jellemző ártéri-, illetve fokgazdálkodást mutatja be a film. Megismerkedhetsz a folyószabályozások előtti, a maitól alapjaiban eltérő gazdálkodási és társadalmi viszonyokkal. Szó esik a tájhasználat változásának okairól és következményeiről is Andrásfalvy Bertalan és a téma más szakértőinek tolmácsolásában.
-
Gyöngy a sárban
TovábbGyöngy a sárban
A Sárköz és az ott élő emberek múltja jelenik meg ebben a rendkívül szépen fényképezett filmben. Andrásfalvy Bertalan narrációjával, saját néprajzi kutatásai nyomán ismerhetjük meg az ártéri gazdálkodást, a Duna szabályozása előtti megélhetési módokat, a helyi emberek hagyományos kultúráját, valamint a napjainkig végbement társadalmi és ökológiai változásokat.
-
Kulcs a Tiszához I-II.
TovábbKulcs a Tiszához I-II.
Ha szeretnél többet tudni a Tisza működéséről, a hazai vízgazdálkodás ellentmondásairól és az ökológiai szemlélet ágazatokon átívelő szükségességéről, feltétlen nézd meg ezt a kétrészes filmet. A megszólaló szakértők olyan tényeket és összefüggéseket tárnak fel, amik rámutatnak az uralkodó vízgazdálkodási és tájhasználati mód gyenge pontjaira, fenntarthatatlanságára.
Mind a(z) 10 találat megjelenítve