Lépjünk fel a kémiai szúnyoggyérítés ellen!
Original price was: 100 Ft.99 FtCurrent price is: 99 Ft.
Szúnyogmentes estéinkért hatalmas árat fizetünk. A manapság széles körben alkalmazott kémiai gyérítés – amit most már nem annyira légi, inkább földi úton végeznek – ugyanis nem szelektív: egyetlen elpusztult csípőszúnyogra akár ezer másik elhullott rovar is juthat (katicák, fátyolkák, árvaszúnyogok stb.), továbbá a használt idegmérgek közvetlenül károsak többek között halakra, kétéltűekre és hüllőkre is. Ráadásul a közvetlenül érintett élőlények pusztulása az ökológiai rendszerek minden szereplőjére kihat: például kevesebb táplálék jut a madaraknak (aminek nagy szerepe lehetett többek között a városok közelében élő molnárfecske-állományok drasztikus csökkenésében is). A vízi ökológiai rendszerek pedig még inkább sérülékenyek e tekintetben. Olvass tovább…
A szúnyoggyérítés tehát a régi, kémiai formában biztosan fenntarthatatlan, ugyanakkor maga a gyérítés mindenképpen szükséges – már csak azért is, mert az éghajlatváltozás miatt új szúnyogfajok (és általuk terjesztett kórokozók) jelentek meg már hazánkban is.
Szerencsére léteznek szelektív, környezetkímélő módszerek is a szúnyogártalom csökkentésére. Bizonyos talajlakó baktériumok által termelt méreganyagok megfelelő adagolással a vízbe juttatva döntően csak a csípőszúnyogok és a számunkra szintén sok kellemetlenséget okozó púposszúnyogok lárváit pusztítják el. Ez a módszer valamivel macerásabb, mint a kémiai védekezés: részletesen föl kell kutatni a szúnyoglárvák tenyészőhelyeit, biztosítani a megközelíthetőségüket, folyamatosan figyelemmel követni a lárvákat és élőhelyeiket, valamint célzottan és időzítetten kijuttatni a biológiai készítményeket. Ezeket alkalmazva is lehet még esetleg szükség a kémiai gyérítésre, ám ekkor már az idegmérget kisebb területen, kevesebb alkalommal kell bevetni. A biológiai gyérítés részarányának növelése az, amiért leginkább érdemes lobbiznunk a települési önkormányzatoknál.
A fentieken túl is sokat tehetünk a nem kívánatos rovarok ellen, például fizikai módszerek alkalmazásával (szúnyoghálók felszerelésével, a tenyészőhelyek kontrollálásával stb.), szúnyogűző illóolajokkal vagy éppen a csípőszúnyogok természetes ellenségeinek (vízi gerinctelenek, őshonos halak, denevérek, madarak) segítésével, élőhelyük megőrzésével vagy akár visszaállításával.
A legfontosabb azonban az, hogy ne várjunk el teljesen szúnyogmentes környezetet – különösen ne a vízpartokon.
Kapcsolódó ajánlóink:
- MTA-állásfoglalás a szúnyoggyérítés módjának megváltoztatásáról – A szúnyogállomány monitorozásának és célzott gyérítésének járványügyi fontossága – A Magyar Tudományos Akadémia felhívása és megoldási javaslata a döntéshozók számára, 2018.
- Alapos összefoglaló a szúnyoggyérítésről – A szúnyogirtás természetvédelmi kockázatai és biológiai megoldásai
A kép forrása: Mikrokozmosz című film
Zsuzsa –
Ajánlom figyelmükbe a következő petíciót (közel 13 ezer aláírásnál jár):
https://www.peticiok.com/a_kornyezettudatos_szunyoggyeritesert
Molnár Szilvia –
Felelősen a környezetért!