Lehoczky János: Iskola a természetben avagy A környezeti nevelés gyakorlata
Egy kiváló és hallatlanul izgalmas példa arra, hogyan lehet egy gyermekközösség életét mesés keretrendszerbe ágyazni népi hagyományokra, saját történetekre, szertartásokra alapozva. Mindez az egykori budapesti Deák Téri Általános Iskolában működött Tájőrök Társasága példáján.
Raabe Klett Könyvkiadó Kft., 1999
Link: https://www.antikvarium.hu/konyv/lehoczky-janos-iskola-a-termeszetben-191558
Ezeket is láttad már?
-
Indítsunk baráti szabadegyetemet!
Cselekvési Tipp100 FtOriginal price was: 100 Ft.99 FtCurrent price is: 99 Ft. Kosárba rakomIndítsunk baráti szabadegyetemet!
Rengeteg olyasféle ismeret lehet egy ember birtokában, amelyről akár még közeli ismerősei sem tudnak, hiszen hétköznapi beszélgetésekben nem feltétlenül kerülnek felszínre ezek. Ugyanakkor új dolgokat megismerni jó, sőt a hétköznapokban is hasznos lehet. Továbbá a legtöbb ember számára jó élmény megismertetni másokkal azt a területet, amelyben ő jártas. Kiváló közösségépítő lehetőség is egyben, ha tudatosan építve ezekre a „jóságokra” baráti, közösségi szabadegyetemet szervezünk. Ilyen alkalmak során önkéntesen, rendszerezetten oszthatjuk meg tudásunkat társainkkal. Ez kisebb elköteleződéssel jár, mint beiratkozni egy tanfolyamra a témában. Ugyanakkor ablakot is nyithat egy-egy résztvevő számára, mert tapasztalatot szerezhet őt érdeklő új témákban, és akár további elmélyülésre is ösztönözheti immár intézményes keretek között. Olvass tovább…
Kategóriák: Általános, Cselekvési tippek, Cselekvési tippek, Kezdő, Kezdő, Oktatásunk100 FtOriginal price was: 100 Ft.99 FtCurrent price is: 99 Ft. -
Herbert Renz-Polster, Gerald Hüther: Vissza a gyökerekhez – Így fejlődnek „ezek a mai gyerekek”
TovábbHerbert Renz-Polster, Gerald Hüther: Vissza a gyökerekhez – Így fejlődnek „ezek a mai gyerekek”
A német szerzőpáros egyik tagja gyermekorvos, társa pedig a neurobiológia professzora. Könyvükben a természet emberekre gyakorolt hatását járják körül, különös tekintettel a gyermekek fejlődésére. Fókuszpontjukban az az állítás áll, hogy nincs jobb, fejlesztőbb közeg a természetnél, hiszen ott szinte minden adott, amire szüksége van gyermekeinknek: kellő számú és változatos ingerek, kihívások, lehetőség az önszerveződésre, illetve a kötődésre egymáshoz és más élőlényekhez. Ráadásul a szabadban töltött idő egészségünkre is jó hatást gyakorol. A könyv értékét növeli, hogy számot vet az ember alkotta világ nyújtotta lehetőségekkel is, és nem hallgatja el annak értékeit sem. Ugyanakkor egyértelműen felhívja a figyelmet a természettől való elidegenedés okozta veszélyekre, s utat mutat „vissza a természetbe”.
Kategóriák: Könyvek, kiadványok, Oktatásunk Címkék: egészség, gyermeknevelés, környezeti nevelés, otthontanulás, természetközelség -
Daniel Quinn: Az iskoláztatás rejtett programja
TovábbDaniel Quinn: Az iskoláztatás rejtett programja
Az ökológiai témákban egykor sokat publikált amerikai író írásában az iskolarendszerrel, illetve még inkább, a mögötte meghúzódó kultúránkkal kapcsolatos nézeteit osztja meg. Őszintén fogalmaz: “Ahelyett, hogy két-három évig olyasmikre tanítjuk a gyerekeket, amiket amúgy is elkerülhetetlenül megtanulnak, miért nem olyasmikre tanítjuk inkább őket, amiket amúgy nem feltétlenül fognak megtanulni, és amiket abban a korban éppenséggel még élveznének is?” Erre példákat is hoz. Véleménye szerint emellett az oktatási rendszernek jellegzetessége, hogy olyan emberré formál bennünket, akiknek nincsenek meg a fenntartható élethez szükséges valódi készségeik. Az iskolai oktatás alternatívájaként az otthontanulást és az egyéb iskolamentes nevelési programokat ajánlja.
Kategóriák: Cikkek, tanulmányok, Oktatásunk Címkék: alternatív iskolák, oktatás kritika, otthon tanulás
Vélemények
Még nincsenek értékelések.