Alakítsunk ki helyi megújuló energiaforrásokon alapuló távhőrendszert!
Original price was: 100 Ft.99 FtCurrent price is: 99 Ft.
A megújuló energiaforrások alkalmazásával kapcsolatos egyik leginkább összetett, de mégis reálisan megvalósítható helyi lehetőség az, ha településünkön (vagy annak egy részén) távhőrendszer tervezésében és létrehozásában veszünk részt. Ez a feladat természetesen csak felkészült szakértői csoportok előzetes vizsgálataiból kiindulva, egy hosszú tervezési folyamat eredményeként valósítható meg, ugyanakkor a kezdeményezés származhat egy helyi közösségtől is. Továbbá a jogszabályi környezet remélhetőleg hamarosan majd azt is lehetővé teszi, hogy a közösség akár mint tulajdonos is megjelenjen a megvalósításban. Olvass tovább…
Hazánkban is több megújulóalapú távhőrendszer vagy ahhoz hasonló, ún. „kiegészítő hőszolgáltatás” működik akár városi, akár községi önkormányzatok jóvoltából. A megoldások közötti különbség leginkább abban rejlik, hogy az első esetben az állam, a második esetben az önkormányzat állapítja meg a szolgáltatás árát. Az önkormányzatok nyilvánvalóan abban érdekeltek, hogy minél szélesebb körű jogokkal rendelkezzenek a saját üzemeltetésükben lévő rendszer használatával kapcsolatosan. Műszaki értelemben az a különbség, hogy a távhő esetében nincs szükség a háztartások szintjén hőtermelésre, míg a „kiegészítő hőszolgáltatás” esetében a központi rendszer hivatalosan csak részben fedezi a családok hőigényét.
Az alkalmazható energiaforrások köre igen széles, de arra érdemes törekedni, hogy helyben elérhető forrásokat vegyünk igénybe. Ezek közül a gyakorlatban ma a faapríték és a geotermia alkalmazása a legelterjedtebb, de külföldön számos példa akad a napkollektoros és a hőszivattyús hőtermelésre is (utóbbi kapcsán a levegő vagy a talaj hője, továbbá a különféle hulladékhő-források alkalmazása a leginkább elterjedt). A nehézséget a bonyolult tervezési folyamat és a magas beruházási költség jelenti – továbbá az, hogy a szükséges csővezeték lefektetése a már meglévő infrastruktúra mellett sokszor nem egyszerű. Egy-egy település vagy településrész esetében a lehetőségek megítélése alapos térinformatikai vizsgálódást feltételez. Kapcsolódó ajánlóink:- Megújulókon alapulós távfűtés a Bükkalján – Munkácsy Béla – Csontos Csaba: A megújuló energiaforrásokon alapuló vidéki távfűtési lehetőségek térbeli elemzése
- Hűtés-fűtés megújulókkal – Csontos Csaba: A megújuló energiaforrások szerepe a hűtés-fűtés szektorban
A kép forrása: dovido.hu
Vélemények
Még nincsenek értékelések.