Mit kell tennünk ahhoz, hogy képesek legyünk olyan terveket alkotni, amelyeket közösen meg is valósítunk?
Original price was: 100 Ft.99 FtCurrent price is: 99 Ft.
Alakítsuk ki közösségünk tagjaiban a KÖZÖSEN attitűdöt!
A közös tervezéshez a legfontosabb kialakítani csapatunkban azt az attitűdöt, ami ahhoz kell, hogy képesek legyünk elfogadni: a terveink soha nem valósulnak meg majd teljesen, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lenne érdemes tervezni.
Fontos, hogy értsük: a közös tervezés folyamata, a közös beszélgetések ugyanannyira fontosak, mint a kész terv, sőt vannak olyan időszakok amikor maga a folyamat lényegesebbé válik, mint az, hogy legyen egy terv. Vagyis ebben az esetben is érvényes lehet, hogy „az út a cél”. Olvass tovább…
A közös tervezés (akár stratégiázás) folyamatában olyan, a közösség számára akár egy tervnél is értékesebb eredmények születhetnek, mint:
- A közös értékeink tisztulása: mi az, ami igazán fontos, és mi az, ami nem.
- Hogyan hozunk közösen döntéseket nehéz, ellentmondásokkal terhelt helyzetekben, vagy épp akkor, amikor különbözünk egymástól erőforrások, illetve adottságok tekintetében (pénz, vagyon, kapacitás, tudás, kompetencia).
- Hogyan tudunk közösen jól értékelni úgy, hogy miközben tanulunk a kudarcainkból, nem csúszunk bele a hibáztatás kultúrájába.
- Hogyan adunk és fogadunk visszajelzéseket úgy, hogy az előrevigye a folyamatainkat, ne pedig megakassza azokat.
- Mit kezdünk az emberi különbözőségeinkkel, például azzal, hogy valaki nem tud tervekben gondolkozni, és azt érzi, hogy csak pocsékoljuk az értékes időnket, amikor „órákat dumálunk a nagy semmiről”, miközben annyi tennivaló lenne – más szerint viszont az a baj, hogy még mindig nem elég konkrét a terv, még mindig nem elemeztük eléggé ki a helyzetet.
- Kiderülhet számunkra, hogy kik azok, akik ezeket a különbözőségeket – különböző világképeket, eltérő véleményeket, preferenciákat, tapasztalatokat – képesek integrálni, akik az álmodozókat, a túlgondolókat is le tudják hozni a realitás talajára. Ezzel pedig elérik, hogy mindenki úgy érezze, van egy TERV, amelynek a megvalósításába érdemes belefogni.
- Kiderülhet, kik a mi stratégáink, akik erős vízióval, az ügyből fakadó motivációval rendelkeznek, miközben képesek figyelembe venni, beépíteni a gyakorlatiasabb emberek szempontjait is.
- És kiderülhet az is, hogy kik azok az emberek, akik nélkül egyetlen terv sem valósul meg, akik mindennek a gyakorlati oldalára figyelnek; akiket az tud lázba hozni, hogy le lehet bontani a tervet lépésekre, feladatokra, ezekhez pedig felelősöket és határidőket lehet rendelni; és akik képesek szervezni, koordinálni a munkát.
A fenti folyamat eredményeképpen születhet meg a KÖZÖSEN attitűd, és ami talán még ennél is fontosabb: ezen keresztül fejlődik a közösségi minőség, erősödik a közösségi érzés.
Kapcsolódó ajánlóink:
- E könyv szerzője is azt erősíti, hogy fogadjuk el, terveink mindig csak részben valósulnak meg – Henry Mintzberg: Stratégiai szafari
- A tervezés is egy közösségi rendszer, ezért érdemes elolvasni ennek meghatározását is – Vágvölgyi Gusztáv: Szervezeti, közösségi rendszerek meghatározása
A kép forrás: pxhere.com
Értékelések
Még nincsenek értékelések.